Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…

    Dzień Pluszowego Misia 2023, ulubieńca wszystkich dzieci, Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śl., korzystając z pięknej pogody, świętowała już 9 listopada, oczywiście literacko, zabawowo i bardzo „przytulaśnie”. Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie – misie opanowały bibliotekę, zapraszając do wspólnej zabawy maluchy z chełmskiego przedszkola.

 

 

Był więc przegląd książek z misiem w roli głównej, misiowe zagadki, wspólne czytanie i przytulanie, a nawet misiowa fotobudka. Na koniec bibliotecznych zajęć każdy mały czytelnik otrzymał pamiątkową zakładkę.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo, dużo wcześniej, bo już w 1902 roku, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych – Teodor Roosevelt – wybrał się na polowanie. Jeden z towarzyszy prezydenta miał wówczas postrzelić małego niedźwiadka i przyprowadzić go do Roosevelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która do dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

 

A+