Rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika

     Rok 2023 został ogłoszony, poprzez jednogłośną uchwałę Senatu RP, Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci tego wybitnego naukowca. Z tej okazji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śl. 30 października i 7 listopada odbyły się interaktywne zajęcia dla uczniów klas czwartych i piątych ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nr 2, których głównym bohaterem był właśnie najbardziej znany polski astronom.

 

 

Senat uhonorował Mikołaja Kopernika jako “znamienitego uczonego, który zmienił postrzeganie świata”, podkreślając, że był to prawdziwy człowiek renesansu – prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz, duchowny, doktor prawa kanonicznego, zajmował się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią oraz filologią. Jego najwybitniejsze dzieło “O obrotach sfer niebieskich”, choć na wiele lat trafiło do Indeksu Ksiąg Zakazanych, wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.

Chełmska biblioteka uczciła Rok Mikołaja Kopernika zapraszając dzieci do udziału w interdyscyplinarnej grze. W czasie zmagań, w wyświetlonym na ekranie, escape roomie uczniowie mieli za zadanie odnaleźć klucz do wirtualnego obserwatorium astronomicznego. Aby tego dokonać musieli odwiedzić multimedialne kino i obejrzeć krótką animację poświęconą twórcy teorii heliocentrycznej, a także rozwiązać siedem zadań ukrytych w domu wielkiego astronoma. Związane były one z różnymi dziedzinami wiedzy, która znajdowała się wewnątrz prezentacji multimedialnej. Escape room w atrakcyjny dla dzieci sposób przekazał porcję wiedzy o Mikołaju Koperniku, jego działalności i o tym, jak ważny był dla Polaków (i nie tylko) na przestrzeni wielu już wieków.

 

 

A+