Noc Bibliotek 2020

9. października do naszej Biblioteki zawitali mili goście – uczniowie i uczennice klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śl. Zostali oni zaproszeni przez Bibliotekarzy na zajęcia biblioteczne w ramach obchodów Nocy Bibliotek 2020, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Klimat na czytanie”.

Według organizatorów akcji klimat na czytanie to dobry okres na czytanie w czasie ograniczonych możliwości udziału w innych formach kultury i życia społecznego, najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki. Klimat na czytanie można również interpretować jako wypożyczanie i dzielenie się zasobami – książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest Biblioteka, jako sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu i właśnie ten ostatni temat został rozwinięty podczas spotkania w chełmskiej Bibliotece.

Warsztaty rozpoczęły się od wspomnienia Światowego Dnia Drzewa przypadającego w następnym dniu (10. października), którego głównym celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Uczniowie mieli okazję obejrzeć i wysłuchać teatrzyku kamishibai pt. „Opowieści z zielonego parku”. W bajce przybliżono w przystępny dla dzieci sposób informacje o rodzajach zanieczyszczeń powietrza, o tym w jaki sposób one powstają, wpływają na życie oraz zdrowie nasze i innych żyjących istot. W opowieści podkreślono, jakie znaczenie dla powietrza mają rośliny, a w szczególności drzewa, a także w jaki sposób my powinniśmy dbać o środowisko i ochraniać powietrze. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentów książki „Skok na smog” Doroty Majkowskiej-Szajer, na podstawie których odpowiadali na pytania na temat zanieczyszczeń powietrza w mini-quizie. Za poprawne odpowiedzi każdy z uczestników zajęć otrzymał tematyczne – ekologiczne naklejki. Na koniec tej części spotkania szóstoklasiści obejrzeli prezentację multimedialną, podsumowującą i utrwalającą zdobyte wcześniej informacje.

Skoro w pierwszej części zajęć bibliotecznych była mowa o klimacie, było i czytanie,  to w drugiej części warsztatów przyszła pora na noc. W całkowitych ciemnościach bibliotekarze przeprowadzili zabawę w odnajdywanie na bibliotecznych regałach książek z nagrodą – zakładką i to według wylosowanego kodu. Zadanie okazało się niełatwe, ale dające wiele satysfakcji.

A+