Spotkanie wokół śląskiego audiobooka

      9 października Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śl. miała przyjemność po raz kolejny gościć na spotkaniu autorskim  p. Rafała Ryszkę. Rodzina autora wywodzi się bezpośrednio z okolic Chełmu Śląskiego i pisarz akcję swojej debiutanckiej książki pt. „Tajemnica Cecylii Broll” również umieścił na naszych, śląskich terenach, o czym opowiadał już dwa lata temu. Tym razem podczas spotkania z chełmskimi czytelnikami autor promował, wydany w czerwcu, audiobook, który powstał po siedmiu miesiącach pracy 25 lektorów, wyłonionych w trakcie castingów, a pochodzących z terenów Pszczyny, Tychów, Mysłowic, a także samego Chełmu Śląskiego. 

 

 

Lektorzy mieli przed sobą nie lada wyzwanie, ponieważ wielu z nich było absolutnymi debiutantami, a zmierzyli się z tekstem pisanym w trzech językach: po polsku, śląsku oraz niemiecku. Na spotkaniu autorskim w chełmskiej bibliotece obecna była również p. Magdalena Górkiewicz, która na audiobooku podkładała głos m.in. Helci Botor, Polce z baraku oraz kobiecie na peronie w Tychach, dzięki czemu czytelnicy mogli poznać wrażenia z 12 godzin nagrań także z perspektywy aktorów.

Poza castingiem w nagraniu wziął udział starosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego p. B. Bednorz, który czyta słowo od wydawcy oraz reżyserzy Anna Krypczyk i sam Rafał Ryszka. Gościnnie na audiobooku w roli księdza Osyry wystąpił Alojzy Lysko – pochodzący z Bojsżów, śląski pisarz, regionalista, historyk, a także społecznik.

Audiobook jest dostępny w sprzedaży, m.in. pod linkiem https://audioteka.com/pl/audiobook/tajemnica-cecylii-broll

Na koniec spotkania autor uchylił nieco rąbka tajemnicy, opowiadając o najnowszej, wciąż jeszcze powstającej powieści, która rozgrywać się będzie w czasie I wojny światowej oraz trzech powstań śląskich. Czekamy z niecierpliwością!

 

 

A+