Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z Kici Nici

     29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma w naszym kraju 20-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Patronką wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży − Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1888 r.

 

 

Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Czytanie na głos dzieciom od wczesnego dzieciństwa wzbogaca słownictwo i wyobraźnię. Zdaniem psychologów dziecko, któremu czyta się na głos uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, ma chęć poznawania świata. Bardzo cenny jest też czas poświęcony na czytanie dziecku, w czasie którego umacniają się więzi rodzinne. Ze względu na korzyści, jakie wynikają z głośnego czytania dziecku, można, a nawet należy, jednak obchodzić to święto każdego dnia − wystarczy 20 minut czytania, jak przekonuje od lat akcja „Cała Polska czyta dzieciom”.

      Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest głównie w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są różnorakie zajęcia czytelnicze. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śl. świętowano już 28 września, podczas serii spotkań autorskich z Aliną Przydatek – autorką książek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ilustratorką oraz rękodzielniczką, animatorką warsztatów czytelniczych łączących korespondencję sztuk.

Tematem przewodnim spotkania w chełmskiej bibliotece była najnowsza książka z serii Kici Nici pt. „Każdy może ocalić morze”. Bajka jest wzruszającą przygodą Myszki Soniulindy oraz Króliczki Matildy, która staje się lekcją dbania o środowisko naturalne i ochronę zasobów naszej planety. Obie maskotki przysłuchują się bowiem podczas wakacyjnego, nadmorskiego wypoczynku plotkom mew. W ten sposób dowiadują się o istnieniu w morskich głębinach straszliwego stwora. Trudna żegluga, sztormy oraz mielizny nie przerażają Soniulindy i Matildy, które postanawiają wyłowić bestię grasującą w wodach naszego globu. Zanurzają się w piękne, kolorowe rafy, morską toń, by stawić czoła siejącemu postrach śmieciowemu potworowi, zagrażającemu podwodnemu światu roślin i zwierząt.

Ta bogato ilustrowana książka rozkochała w sobie nie tylko najmłodszych czytelników, ale także wszystkich miłośników rękodzieła z recyklingu. Dodatkowo zaskoczyła kodami QR, a także linkami do audiobooków, kolorowanek, wycinanek oraz wielu innych twórczych sposobów na spędzenie czasu, nie tylko z książką w ręku.

 

 

A+