Czytanie na trawie w Kopciowicach

     17 sierpnia tegoroczna edycja Czytania na trawie – wakacyjnych zajęć dla najmłodszych czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim, zawitała na plac zabaw w Kopciowicach.

 

     Biblioteczne spotkanie pod chmurką rozpoczął spektakl teatrzyku kamishibai oparty na motywach utworu H. Ch. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”. Opowiada ono o łabędziątku, które wykluwa się z jaja wysiedzianego przez kaczkę. Z powodu swojej odmienności bohater zostaje odrzucony i opuszcza rodzinne podwórko. Nigdzie nie znajduje on przychylności, aż do momentu, gdy odkrywa kim w rzeczywistości jest – łabędziem. Sam autor bardzo identyfikował się z głównym bohaterem baśni. Na pytanie Georga Brandesa o swoją autobiografię, pisarz odpowiedział, że została ona już napisana, a jej tytuł to „Brzydkie kaczątko”. Związek frazeologiczny – brzydkie kaczątko – wszedł nawet do powszechnego użycia w kilku językach.

Dzieci były doskonałą publicznością w obrazkowym teatrzyku, bezbłędnie także odpowiadały na wszystkie pytania bibliotekarzy do przedstawionej opowieści, za co każde z nich otrzymało drobne upominki.

Następnie maluchy miały okazję sprawdzić swoje zmysły w specjalnie przygotowanym zagadkowym pudełku. Nigdy nie wiadomo, co się z niego wyciągnie – zupełnie jak nie wiadomo, co się ostatecznie wykluje z wysiadywanego jaja. Na koniec zajęć dzieci malowały palcami na folii piękne, kolorowe, letnie pejzaże.

 

 

 

A+