Gdyby jajko mogło mówić…

7 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śl. odbyło się spotkanie autorskie z p. Renatą Piątkowską, autorką ponad 50. książek dla dzieci i młodzieży oraz p. Malwiną Kożurno, zawodowym lektorem.

 

 

Temat spotkania brzmiał: „Gdyby jajko mogło mówić, czyli o przesądach, przysłowiach” i opierało się ono na książkach: „Mądra głowa zna przysłowia”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Szczęście śpi na lewym boku” i oczywiście „Gdyby jajko mogło mówić”. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z obu chełmskich szkół podstawowych z pojęciami: przysłowie, przesąd, zwyczaj oraz przybliżenie niektórych z nich, zwłaszcza tych związanych ze zbliżającą się Wielkanocą.

Okazało się, że wszyscy uczniowie malują pisanki, ale nie wiedzą, dlaczego malują właśnie jajka. Dzieci miały okazję dowiedzieć się również, dlaczego topimy w rzece Marzannę, co to prima aprilis i jak dawniej wyglądało polewanie wodą w śmigus-dyngus. Autorka pięknie opowiadała o wielu polskich tradycjach, skąd się wzięły, jak wyglądały kiedyś i co z nich przetrwało do dziś, a p. Kożurno w humorystyczny sposób zakończyła spotkanie, odczytując fragment książki na temat kwietniowego dnia żartów.

 

 

A+