Dzień Górnika w bibliotece

3 i 4 grudnia, z okazji Dnia Górnika, Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śląskim przeprowadziła zajęcia biblioteczne online dla uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Dzieci miały okazje obejrzeć za pośrednictwem komputerów przedstawienie obrazkowego teatrzyku kamishibai pt. „Legenda o Skarbniku”. Jest to odświeżona, intrygująco zilustrowana, wersja najsłynniejszej śląskiej legendy o duchu wszystkich kopalń – Skarbniku, który pomaga w niedoli górnikom i jest ich przewodnikiem. Skarbnik wynagradza trud, odwagę oraz uczciwość małego Jorgusia, który bardzo chciał pracować na kopalni, choć był jeszcze dzieckiem. Legenda jest krzepiącą opowieścią o dorastaniu, odpowiedzialności i trudzie codziennych wyborów.

Dodatkowo uczniowie zostali zapoznani z tradycyjnym górniczym mundurem galowym, szablą honorową oraz górniczą czapką (czako) z godłem (kuplą, składającą się z pyrlika (młotka) i żelazka (krótkiego kilofa)), która ozdobiona jest pióropuszem z piór kogucich, o różnych kolorach. Poszczególne kolory przypisane są do odpowiednich stanowisk na kopalni. Bibliotekarze zaprezentowali również małą rzeźbę przedstawiającą pracę górników przy kombajnie na przodku, dzięki czemu uczniowie poznali pracę górników także we współczesnej kopalni.

 

A+