Kajtusiowe opowieści

21 września w Szkole Podstawowej nr 2 bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim zorganizowali spotkanie autorskie z niezwykłym gościem – panią Moniką Sawicką, która jest znaną autorką książek dla dużych i małych czytelników.

Całe zajęcia, wykorzystujące prezentację multimedialną, piosenki oraz przygotowane wcześniej filmiki, zbudowane były wokół książeczki dla dzieci pt. O Kajtku szczęściarzu, której głównym bohaterem jest dzielny i mądry, ale malutki piesek. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, że Kajtek istnieje naprawdę i jest członkiem zwierzęcej ferajny pisarki. Wcześniej mieszkał jednak na ulicy, ponieważ ktoś najwyraźniej wyrzucił go ze swojego domu, gdy piesek trochę podrósł. Zajęcia literackie były więc lekcją przyjaźni, odpowiedzialności za drugą istotę, nauką o tym, jak i dlaczego należy opiekować się naszymi braćmi mniejszymi. Dodatkowymi elementami edukacyjnymi były natomiast wiadomości na temat samego procesu powstawania książki. Autorka, przy czynnym udziale dzieci, wyjaśniła na czym polega praca pisarzy, co jest ich inspiracją, gdzie mieszkają pomysły, co to jest wyobraźnia i co ma wspólnego lepienie bałwana z pisaniem książki. Na koniec spotkania każdy jego uczestnik mógł zakupić bajeczkę o Kajtusiu wraz z odręcznym autografem pisarki.