Narodowe Czytanie 2022

          9 września Szkołę Podstawową nr 2 odwiedzili bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śl., by wraz z klasami ósmymi świętować 11. już edycję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą ogólnopolskiej akcji były Ballady i romanse Adama Mickiewicza, które zostały wydane równo dwieście lat temu i uważane są za manifest polskiego romantyzmu. Datę ich publikacji zwykło się traktować jako początek tej epoki w polskiej literaturze oraz sztuce.

W ramach obchodów Narodowego Czytania 2022 uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach bibliotecznych, podczas których zapoznali się z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, wypełniali karty pracy na temat polskiego wieszcza narodowego, współpracowali w grupach i oczywiście czytali ballady oraz romanse. Każdy z uczestników zajęć otrzymał pamiątkową przypinkę z podobizną romantycznego poety, a także ze słynnym cytatem: Miej serce i patrzaj w serce, będącym jednym z haseł polskiego romantyzmu, a pochodzącym z ballady Romantyczność.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano m.in: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa.

 

 

A+