Dzień Języka Ojczystego 2024

      21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, z tej okazji bibliotekarze Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śląskim zagościli w klasach szóstych Szkoły Podstawowej nr 2 z zajęciami – „Mam to na końcu języka”.

 

 

Celem gry edukacyjnej było kształtowanie świadomości językowej, propagowanie poprawnej polszczyzny, a także doskonalenie sprawności umysłowych (m. in. pamięci). Uczniowie, pracując w grupach, zmierzyli się z zadaniami z gramatyki oraz ortografii języka polskiego. Rozwiązywali rebusy, krzyżówki, wykreślanki, ćwiczyli spostrzegawczość i koncentrację uwagi, liczyło się również tempo pracy i oczywiście poprawność odpowiedzi. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy zajęć zostali obdarowani pamiątkowymi zakładkami.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzono go od 2000 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Przypomina on także o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, pielęgnujemy tym samym własną tożsamość narodową.

 

 

A+