Wrześniowe spotkanie DKK

      18 września odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie chełmskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, którego głównym tematem była książka Izabeli Pietrzyk pt. „Drobne grzeszki”.

 

 

Omawiana powieść opowiada o trzech silnych kobietach: Anke, Basi i Sandrze, które w różnych perspektywach czasowych walczą z przeciwnościami losu, ludzką niesprawiedliwością, a także własnymi wadami i obawami. Książka napisana współczesnym językiem, pełna humoru oraz ironii okazała się jednak wcale nie lekka, łatwa i przyjemna w lekturze dla klubowiczek.

Spotkanie było też okazją do świętowania Narodowego Czytania, którego lekturą było w tym roku „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej. Bibliotekarze przygotowali z tej okazji filmiki z ciekawostkami z życia autorki, tematyczne zakładki, a także plakaty. Dodatkowo każdy uczestnik miał okazję wpisać się do kroniki biblioteki obok pamiątkowej pieczątki, przesłanej przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście przesłanym do biblioteki Prezydent RP Andrzej Duda.

 

A+