Łączy nas pamięć…

          18 kwietnia (w przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim) Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śląskim już po raz kolejny czynnie włączyła się w ogólnopolską Akcję Żonkile, której hasło brzmi: Łączy nas pamięć.

 

        Bibliotekarze zorganizowali dla klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śl. prelekcję połączoną z projekcją filmu przygotowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin pt. „Nie było żadnej nadziei”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jedyne zachowane zdjęcia i filmy z terenu warszawskiego getta, poznali także losy powstańców należących do Żydowskiej Organizacji Bojowej. Te doświadczenie było tym cenniejsze, że uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń sami o nich opowiadali, co z pewnością na długo zapadnie w pamięć tegorocznym uczestnikom Akcji Żonkile.

 

 

 

Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom, a wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil jest więc symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

A+