Nasza Mała Biblioteka 2022

             Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śl. po raz kolejny już włączyła się w projekt „Nasza Mała Biblioteka” koordynowany w Polsce przez wydawnictwo Ezop. W ramach tej akcji bibliotekarze odwiedzili 23 listopada klasy 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 1, aby wspólnie z dziećmi poczytać, porysować, pobawić się przywiezionymi specjalnie na to spotkanie książkami.

 

Uczniowie wysłuchali bajki „Długaśna sąsiadka” Kęstutisa Kasparaviciusa, opowiadającej o króliku Różanosku, który najbardziej na świecie bał się węży, choć otwarcie przyznawał, że nigdy żadnego nie spotkał. Tymczasem do mieszkania piętro niżej wprowadziła się nowa lokatorka – bardzo długaśna, ale jakże czarująca anakonda. Zabawna i ciepła opowieść w przystępny sposób podjęła trudny temat przełamywania stereotypów i przypomniała wszystkim, że pozory czasem mylą. Następnie dzieci zabrały się do rozwiązywania „Łamigłówek Literackich”, które w ciekawy i niebanalny sposób (rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne) przybliżyły dzieciom fabułę książki Kasparaviciusa (a także bajek innych autorów) oraz pomogły zaprzyjaźnić się z jej bohaterami. Ponadto prosto, ale atrakcyjnie przedstawiły kulturę krajów biorących udział w całym projekcie. Na zakończenie zajęć chętne osoby miały okazję zrobić sobie jeszcze zdjęcie w bibliotecznej-bajecznej fotobudce lub disneyowskiej masce.

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 6-9 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami oraz rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, od dziewięciu lat z powodzeniem realizujące ten projekt w Słowenii. Po sukcesie „Naszej Małej Biblioteki” w słoweńskich szkołach słoweńskie wydawnictwo postanowiło rozwinąć swój projekt, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów. W tegorocznej edycji przygotowano książki z Estonii, Litwy oraz Słowenii. Polskę reprezentowały bajki uznanych autorek: Anny Onichimowskiej i Liliany Bardijewskiej.

 

 

A+