Na ,,(Bez)ludnej wyspie” i w ,,Uśpionym niebie”

    29 listopada, Gminną Bibliotekę Publiczną w Chełmie Śląskim, po raz kolejny już, odwiedziła Gabriela Kotas, która tym razem zaprezentowała Czytelnikom swoje dwie nowe, zupełnie różne, powieści: ,,(Bez)ludną wyspę” oraz “Uśpione niebo”.

 

       Choć pasję pisania autorka zaczęła realizować wiele lat temu prowadzeniem bloga, a obecnie w swoim pisarskim dorobku posiada książki dla dzieci oraz tomiki poezji dla dorosłych, to ,,(Bez)ludna wyspajest jej debiutem powieściowym. Akcja tej niecodziennej książki rozgrywa się na bezludnej wyspie, na którą wybrało się osiem kobiet w różnym wieku. Bohaterki książki, zaproszone przez autorkę do wspólnej przygody, na 10 dni przeniosły się na – istniejącą w ich wyobraźni – bezludną wyspę, by tam przeanalizować swoje dotychczasowe życie i równocześnie podzielić się swoim życiowym doświadczeniem. Dziesięć wspaniałych dni, pełnych wzruszeń, wspomnień, mija na dzieleniu się dobrem i siłą do pokonywania trudności mniejszych i tych – zdawałoby się – nie do pokonania. Krąg kobiet, przy niegasnącym na wyspie ognisku, to prawdziwa wybuchowa mieszanka siły, delikatności, śmiechu, łez, cierpliwości, życzliwości i życiowych mądrości. Imiona części bohaterek, na ich życzenie zostały zmienione, lecz wszystko co w powieści możemy przeczytać, wydarzyło się naprawdę.

W swojej najnowszej książce pt. „Uśpione niebo” pisarka postanowiła zmierzyć się natomiast z trudnym tematem zakazanej miłości, a także konsekwencjami związku, jaki nigdy nie powinien się zdarzyć. Główa bohaterka powieści, po zniszczonych przez niedoszłych teściów marzeniach o małżeństwie i dziecku, spragniona ciepła, znalazła powiernika – duchownego z pobliskiej parafii. Niestety, z poczuciem pustki i przegranego życia, po piętnastu latach związku z księdzem, Anna zostaje sama. Człowiek, którego kochała, trwał z nią do chwili, gdy kariera naukowa zmusza go do przeprowadzki do innej części Europy. Czy bohaterka będzie potrafiła zacząć swoje życie od początku i odbudować poczucie własnej wartości? Autorka podczas spotkania w chełmskiej bibliotece zapowiedziała ciąg dalszy tej historii, pozostaje nam więc tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na drugi tom serii.

 

 

A+