Młodzi wolontariusze w bibliotece

         Od paru już lat w naszej bibliotece działa młodzieżowa grupowa wolontariuszy, która angażuje się w różne projekty biblioteczne, a także pomaga bibliotekarzom w ich codziennych obowiązkach.

W roku szkolnym 2019/2021 wolontariusze wraz z bibliotekarzami zakwalifikowali się do ogólnopolskiego programu „Młodzi w Akcji”, organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, którego celem jest zachęcenie uczniów do podejmowania działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia poprzez realizację projektów społecznych. W ramach akcji wolontariusze uczestniczyli, przede wszystkim zdalnie, w zajęciach z cyklu „DoMowy. Rodzinne historie o słowach”.

 

 

 

Podczas warsztatów językowych w bibliotece, a także przed monitorem komputera, młodzież pod kierunkiem bibliotekarza, korzystającego z materiałów i wsparcia ekspertów programu, przyglądała się swojemu domowemu językowi, dzieliła się „skrzydlatymi słowami”, dziecięcymi „przekrętami”, domowymi neologizmami, powiedzonkami, które istnieją tylko w ich rodzinach (np. wymyśliły je dzieci i zostały w rodzinnym „obiegu”), a następnie utrwalała je w słowno-obrazkowej formie, ukazując ich źródło i znaczenie.

 

 

 

 

A+