Wokół Śląska i śląskości – spotkanie autorskie z p. Rafałem Ryszką

       24 września Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śl. gościła na spotkaniu autorskim pana Rafała Ryszkę, którego rodzina wywodzi się bezpośrednio z okolic Chełmu Śląskiego. Podczas spotkania z chełmskimi czytelnikami opowiadał on o swoim kryminale z czasów II wojny światowej zatytułowanym ,,Tajemnica Cecylii Broll”.

 

Książka ta jest literackim debiutem autora. Była spisywana przez ostatnich kilka lat i stanowi wyraz fascynacji wyjątkowym zakątkiem Europy, jakim jest dawny styk trzech europejskich cesarstw: skrawkiem śląskiej ziemi, pomiędzy Gliwicami, Bieruniem a Mysłowicami. Jest to szczególne miejsce na mapach Polski i Niemiec, zaznaczone w kronikach, historii, języku, kulturze, religii, architekturze, a nawet w sztuce kulinarnej i modzie. To swoiste „genius loci” największe piętno wywarło jednak na niezwyczajnych losach ludzi tu mieszkających, na czym skupił się pisarz w swojej retro powieści.

„Tajemnica Cecylii Broll” bazuje na oryginalnych dokumentach, zbiorze korespondencji, kartek feldpostu i zdjęciach zmarłej w latach 90-tych krewnej autora z Mysłowic. Jej bogata i intrygująca kolekcja pamiątek stała się przyczynkiem do wysnucia opowieści o tamtych czasach w niebanalnej konwencji kryminalnej.

Podczas spotkania autorskiego pisarz zapowiedział kontynuację pracy nad fascynującą historią ludzi mieszkających na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy, trzymamy więc za słowo i czekamy na kolejną książkę.

 

 

 

A+