Tydzień Bibliotek 2021

      W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2021 bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śl. przeprowadzili w klasach 1-3 Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nr 2 w Chełmie Śl. serię zajęć z książką, opartych na opowiadaniu Rafała Witka pt. „Walizka pana Hanumana”.

 

Co by było, gdyby ludzie nie umieli pisać i czytać? Co nam daje czytanie? Dlaczego warto przychodzić do biblioteki? – z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy warsztatów bibliotecznych. Przykładowe korzyści wymieniane przez uczniów to:  zdobywanie wiedzy, pomoc w nauce ortografii, bogacenie słownictwa, sposób na nudę, rozwijanie wyobraźni. Pierwsza część lekcji zakończyła się stwierdzeniem, że człowiekowi potrzebne są w życiu: fantazja, wyobraźnia, marzenia…, także do pisania książek.

Po głośnej lekturze książki Rafała Witka (ochotnicy przeczytali całej klasie fragmenty opowiadania), uczniowie odpowiadali na pytania do tekstu, za co można było zdobyć drobne nagrody: zakładki, naklejki, kolorowanki. Dzieci określały również nastrój utworu oraz pięknych ilustracji zamieszczonych w środku.

W kolejnej części warsztatów wybrani uczniowie, po wylosowaniu przykładowej ilustracji, sami fantazjowali i wymyślali własne, nieraz bardzo barwne, opowiadanie. Na zakończenie zajęć dzieci, podobnie jak główna bohaterka czytanej książki, miały okazję sprawdzić się w odszyfrowaniu wiadomości zapisanych tajnym kodem. Ostatecznie wszystkim się to udało, za co otrzymali kolejne nagrody-niespodzianki.

 

 

 

A+