Obchody Roku Cypriana Kamila Norwida

W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śl., 24 września, zaprosiła uczniów klas siódmych i ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 1, a także ze Szkoły Podstawowej nr 2 do wzięcia udziału w różnych zabawach literackich związanych z życiem i twórczością jednego z najwybitniejszych polskich poetów doby romantyzmu.

Podczas zajęć bibliotecznych młodzież miała okazję spróbować swoich sił w rozwiązywaniu zaszyfrowanych zadań, wykorzystujących m.in. aplikacje skanujące kody QR, znajomość alfabetu Morse`a, czy różnego rodzaju quizy. Uczniowie, pracujący w grupach, musieli wykazać się sprytem, spostrzegawczością, a także cierpliwością, by zdobyć informacje na temat młodości i pochodzenia C. K. Norwida, jego edukacji, podróży, miłości, a w końcu choroby i śmierci. Nawet tytuły jego najważniejszych utworów oraz tłumaczeń zostały zakodowane i trzeba było pogłówkować, by je odgadnąć. Na koniec warsztatów na każdego uczestnika czekała nagroda, w postaci słodkiej niespodzianki.