W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej w Chełmie Śl., w ubiegłą środę 9 lutego, przeprowadzili w klasach piątych Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śl. zajęcia zdalne zatytułowane Zamiast hejtu. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z pojęciami hejtowania i mowy nienawiści, zwiększenie świadomości dotyczącej problemu obrażania w sieci, a także prezentacja sposobów reagowania w sytuacji ofiary oraz świadka. To również forma kształtowania i promowania postaw empatycznych.
Hejtowanie, czyli obrażanie, znieważanie czy wyzywanie innych osób w sieci to niestety coraz częstsze zjawisko. Obraźliwe komentarze i filmy, przerobione zdjęcia, tzw. memy, gry promujące nienawiść – to tylko kilka przykładów treści, których odbiorcami – jako ofiary i świadkowie – ale też twórcami bywają młodzi ludzie. Adresaci takich zachowań nie zawsze potrafią sobie poradzić z emocjami, które się wówczas pojawiają: poczuciem odrzucenia oraz samotności, smutkiem, samokrytyką czy bezradnością. Będąc świadkiem, nieraz nieświadomie zwiększają poczucie krzywdy ofiary, klikając „Lubię to!” lub udostępniając dalej obraźliwe treści. Sprawcy zaś często nie zdają sobie sprawy z motywów swoich działań – obrażają innych z zazdrości, niskiego poczucia wartości, w poszukiwaniu internetowego „fejmu”, chęci zaimponowania rówieśnikom, a wreszcie nudy. W poczuciu złudnej anonimowości, jaką daje Internet i nie widząc reakcji ofiary, pozwalają sobie na wiele więcej niż w realnym świecie.
W czasie zajęć bibliotekarze postanowili więc poszerzyć świadomość uczniów wokół zjawiska hejtowania, zaprezentowali sposoby reagowania na tego typu treści, przedstawili alternatywne sposoby wyrażania swojej opinii. Wspólnie sformułowano także dekalog Zasad Antyhejtowych. Podczas prelekcji wykorzystany został również film edukacyjny kampanii Add Friend przygotowany przez firmę Disney Polska wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.
ZASADY ANTYHEJTOWE
1. Zastanów się, zanim odpowiesz na „hejterski” komentarz. Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili.
2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i skasuj ją.
3. Nie odpowiadaj agresją na agresję – w ten sposób jedynie prowokujesz hejtującego do dalszego obrażania.
4. Nie lajkuj, nie udostępniaj hejterskich komentarzy – w ten sposób jedynie zwiększasz ich zasięg.
5. Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.
6. Zgłaszaj hejt i mowę nienawiści, korzystając z opcji dostępnych na forach lub w mediach społecznościowych.
7. Nie każda krytyka to hejt. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.
8. Gdy coś ci się nie podoba lub cię denerwuje, wyraź to kulturalnie, nie hejtuj.
9. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.
10. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to zaufanej, dorosłej osobie.