Cykl spotkań autorskich z Markiem Szołtyskiem

9 maja, z okazji obchodzonego w maju XX Tygodnia Bibliotek, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śląskim, z cyklem spotkań autorskich, zawitał Marek Szołtysek – pisarz, wydawca, dziennikarz, felietonista, podróżnik i historyk, specjalizujący się w dwóch dziedzinach: kultura chrześcijańska i kultura regionalna.

Autor niezwykle barwnie i dowcipnie opowiadał uczniom najpierw młodszych, potem starszych, klas Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim o śląskiej książce i bogactwie śląskiej kultury regionalnej. Wśród dzieci największe zainteresowanie wzbudziły oczywiście dawne śląskie zabawki, prezentowane na żywo podczas spotkania oraz opisy zabaw,  w które bawili się ich dziadkowie czy nawet pradziadkowie.

Po południu odbyło się natomiast spotkanie dla dorosłych czytelników, podczas którego poruszane były tematy związane ze skomplikowaną, śląską historią, kulturą, tożsamością regionalną, a wszystko to okraszone niezliczonymi anegdotkami oraz szczyptą humoru prowadzącego.

Marek Szołtysek jest autorem dwóch książkowych serii wydawniczych: SERIA KSIĄŻEK RELIGIJNYCH Marka Szołtyska ukazuje niezwykłe skarby tradycji chrześcijańskiej w Europie i na Bliskim Wschodzie. Książki są pisane językiem przystępnym, skierowane są dla szerokiego odbiorcy i mają setki unikalnych fotografii. Główną pozycją tej serii jest książka zatytułowana „Kuchnia Matki Boskiej”. Autor przedstawia tam 33 potrawy biblijne, takie jak cukierki św. Jana, ciastka króla Dawida czy święty kogut w winie.

Natomiast SERIA KSIĄŻEK ŚLĄSKICH Marka Szołtyska opowiada o jednym z najbogatszych kulturowo regionów Europy, czyli o Śląsku. Autor w swych pozycjach po kolei prezentuje cechy śląskiej pracowitości, pobożności czy ogólnie śląską filozofię życia. Najbardziej znane książki z tej serii śląskiej to: „Dzieje Śląska, Polski i Europy”, „Bojki Śląskie”, „Elementarz śląski” czy „Ewangelie śląskie”.

Wszystkie te pozycje są dostępne w naszej Bibliotece – serdecznie zapraszamy do wypożyczania!