Akcja Żonkile 2021

Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śl., tym razem zdalnie, włączyła się w Akcję Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, w ramach upamiętnienia wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W ostatnim tygodniu kwietnia chełmska biblioteka zorganizowała online zajęcia edukacyjno-społeczne dla młodzieży z ósmych klas Szkoły Podstawowej nr 2 oraz nr 1, a także pokaz filmu pt. „Nie było żadnej nadziei”.

Na początku spotkania odbyła się krótka prelekcja przybliżająca kontekst historyczno-polityczny czasów II wojny światowej. Sam pokaz filmowy składał się z trzech spójnych części. Pierwsza – przedstawiała sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Sercem filmu było jednak pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, za pomocą animacji, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim. Ciekawostką jest fakt, że zdjęcia do tej części zostały zrobione przy pomocy kamery umieszczonej na dronie.