6 kwietnia w naszej Bibliotece akcję agitacyjną posłanki sprzed 100 lat - Justyny Budzińskiej-Tylickiej - przeprowadziły chełmskie kandydatki do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Od posłanki na sejm ustawodawczy w 1919 do posłanek na SDiM w 2018 roku.

Cofnijmy się blisko 100 lat wstecz... mamy 1919 r. Pierwsze wybory do sejmu II RP. Ogromna radość dla Polaków, a dla każdej polskiej kobiety, w tym przyszłej posłanki Justyny Budzińskiej-Tylickiej, czas podwójnie wyjątkowy, ponieważ właśnie w tym roku prawa wyborcze w naszym kraju po raz pierwszy otrzymały kobiety. Do sejmu ustawodawczego w 1919 r. kandydowało 8 odważnych kobiet. Wśród nich Justyna Budzińska-Tylicka, z zawodu lekarka i polityk, członkini PPS, Ligi Kobiet, współzałożycielka klubu politycznego kobiet postępowych. To tylko niewielka część działań, które podejmowała nasza bohaterka.

Po upływie prawie 100 lat jesteśmy w zupełnie innym miejscu i sytuacji, jednak dalej wiele kobiet boi się podjąć aktywność zawodową, społeczną czy polityczną. Tematem tegorocznej, już XXIV edycji SDiM jest wybranie, poznanie a następnie przeprowadzenie kampanii wyborczej dowolnego posła na Sejm Ustawodawczy z 1919 r. Chełmskie kandydatki wybrały osobę, która do dziś może być motywacja dla niejednej kobiety, nieważne, czy chodzi o politykę, czy o jakąkolwiek inna sferę życia. Justyna Budzińska-Tylicka pokazywała, że zawsze należy walczyć i bronić swoich przekonań. W tym roku to uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Floriana Adamskiego w Chełmie Śląskim: Sabina Sobczyk i Maja Budzyń postarają się pójść w ślady Justyny Budzińskiej-Tylickiej i tak jak ona podjąć wysiłek, by móc uczestniczyć w obradach sejmu.

W czasach kampanii wyborczych do Sejmu Ustawodawczego do wyborców, w tym także do dość licznej grupy osób niepiśmiennych docierano poprzez ustną agitację na zebraniach, wiecach, jarmarkach czy festynach. Wyzwaniem dla kandydatek była konieczność powrotu do metod, jakimi posługiwali się ludzie w poprzednim wieku. W dzisiejszej dobie Internetu, radia czy telewizji okazało się to nie takie proste. Chełmskie uczennice stwierdziły, że zwrócą szczególną uwagę osobisty na kontakt kandydatki z potencjalnym wyborcami.

W tym celu podjęły działania, mające na celu przybliżenie różnym grupom wiekowym oraz zawodowym postaci ich kandydatki do Sejmu. Zorganizowałyś zebranie wyborcze dla dorosłych, w szkole rozwiesiły plakaty i rozdawały ulotki, przeprowadziły ankietę - konkurs wśród uczniów ich szkoły. 6 kwietnia wspólnie z naszą Biblioteką zorganizowały spotkanie, na którym pojawili się przypadkowi ludzie, tak jak wiek temu udający się do biblioteki w celu poszerzania swojej wiedzy, czy szukający „literackiej” rozrywki. Ważnym działaniem było też spotkanie z pracownikami fabryki wentylatorów "FAWENT". Dziewczyny chciały, tak jak robiono to w I poł. XX w., zyskać poparcie jednej z liczniejszych grup zawodowych.

Ludzie na początku XX w. nie korzystali z radia czy Internetu, więc kluczowym sposobem komunikacji były spotkania rodzinne czy towarzyskie. Wtedy właśnie było możliwe przekazywanie informacji czy analizowanie aktualnych wydarzeń społeczno – politycznych, o których ludzie dowiadywali się m. in. z plakatów czy rozdawanych ulotek. Wszystko to skłoniło uczennice SP 2 w Chełmie Śl. do rozwieszenia plakatów wyborczych na okolicznych tablicach, czy słupach informacyjnych. Tak jak ich posłanka, Justyna Budzińska-Tylicka chciały uświadamiać, że każdy głos się liczy.