Wznowienie działalności DKK

22 kwietnia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie chełmskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Przerwa zimowa w działalności czytelniczego klubu związana była z remontem Gminnej Biblioteki Publicznej.

Tematem dyskusji podczas wznowienia działalności DKK była znana i ceniona powieść Eleny Ferrante pt. „Genialna przyjaciółka”. Intrygująca jest już postać samej autorki dzieła, która od lat ukrywa się pod pseudonimem. Mało tego: nie przyjmuje zaproszeń na spotkania autorskie, nie odwiedza targów książki, podobno nawet z wydawnictwem kontaktuje się wyłącznie mailowo. Klubowiczki wysnuły przypuszczenie, że być może ta anonimowość związana jest z wątkami autobiograficznymi ukrytymi w twórczości włoskiej literatki.

„Genialna przyjaciółka”, choć nie jest książką łatwą, lekką i szybką w lekturze, bardzo spodobała się czytelniczkom i z pewnością na długo zapadła im w pamięć. Zachęciła też do sięgnięcia po drugi tom tzw. cyklu neapolitańskiego, który w całości dostępny jest w chełmskiej bibliotece.