3 lipca Gminną Bibliotekę Publiczną w Chełmie Śląskim wypełniły po brzegi dzieci bawiące się na półkoloniach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury. Koloniści zostali zaproszeni przez bibliotekarzy na zajęcia czytelnicze, których tematem przewodnim były polskie rzeki.

Na początku spotkania przypomniano dzieciom, że ubiegły rok – 2017 - był rokiem rzeki Wisły, który obchodzono dla upamiętnienia 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Następnie mali czytelnicy wzięli udział w przedstawieniu teatrzyku obrazkowego kamishibai pt. „Bajka o Wiśle” Magdaleny Zarębskiej. Po uważnym wysłuchaniu opowieści o podróży Wisły przez całą Polskę, z gór aż nad morze, koloniści nie mieli problemów z odpowiadaniem na pytania w quizie o królowej polskich rzek, za co otrzymali słodkie upominki. Na podstawie geograficznej mapy Polski oraz z wykorzystaniem wiersza Alicji Krzanik „W gościach” powstała także makieta dorzecza Wisły, uwzględniająca jej liczne dopływy. Na koniec warsztatów dzieci rozwiązywały zagadki graficzne – „Płynne poszukiwania”, zaczerpnięte z magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Na pamiątkę zajęć każde z nich otrzymało kolorową zakładkę, która ma przypominać wszystkim o bibliotece nawet w wakacje.