Fedrujemy, czyli rozmowy o kopalni i Skarbniku

Jak co roku, z okazji zbliżającej się Barbórki, Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śl. zorganizowała dla pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nr 2 spotkanie z legendarnym duchem kopalni – Skarbnikiem, który pojawił się na kartach obrazkowego teatrzyku kamishibai.

Zajęcia biblioteczne miały charakter literacko-teatralny. Sala lekcyjna zmieniła się w salę teatralną, uczniowie zaś w publiczność. Na oglądaniu i słuchaniu się jednak nie skończyło, gdyż teatrzyk kamishibai umożliwia młodym widzom opowiadanie oraz komentowanie tego, co widzą na planszach. Dzieci miały również okazję przymierzyć prawdziwą górniczą czapkę, zwaną czako i poznać symbolikę koloru kogucich piór zdobiących górnicze nakrycie głowy. Dodatkowo każdy uczestnik zajęć mógł obejrzeć rzeźbę, przedstawiającą podziemne wyrobisko, a wykonaną z węgla kamiennego. Na koniec wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe zakładki.