5 i 20 listopada 2019 r. pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Chełmie Śląskim odwiedzili Bibliotekę. Wiele dzieci jest już małymi czytelnikami i dobrze zna zasady korzystania ze zbiorów. Tematem przewodnim spotkania było zapoznanie dzieci z podstawowymi terminami, które znajdą na okładce lub w książce: autor, tytuł, ilustrator, bohater książki, bajki lub opowiadania.

Dzieci miały także możliwość odróżnienia dziecięcej książki beletrystycznej od dziecięcej popularno-naukowej. Prowadzący pokazywał jak różne mogą być książki prezentując bajki, lektury, encyklopedie, książki z savoir-vivre oraz te, które odpowiadają nawet na najtrudniejsze pytania . Spotkaniu towarzyszyły zabawy wprowadzające dzieci w świat kodowania. Dzieci miały za zadanie wśród rozsypanych kartek znaleźć symbol odpowiadający zapisowi na przydzielonej karteczce. Następnie znaleźć ten symbol na podłodze i ustawić się odpowiednio z przypisaną literką do symbolu. Dzieci utworzyły zdanie, które było wprowadzeniem do tematu  - Bohater książki dla dzieci.  Dodatkowo dzieci po odsłuchaniu wiersza z prośbami książki – wyliczały wspólnie, jakich rzeczy książka nie lubi, a jakie lubi. Spotkaniu towarzyszyła również zabawa ruchowa z książką.