30 stycznia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śl. odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy powiatu bieruńsko-lędzińskiego z podstaw kodowania przeprowadzone przez p. Magdalenę Gomułkę z Biblioteki Śląskiej w ramach projektu FRSI.

Biblioteki publiczne od dawna prowadzą działania edukacyjne o tematyce związanej z nowymi technologiami i odnoszą w tej dziedzinie duże sukcesy. Zajęcia warsztatowe z podstaw obsługi komputera, Internetu, różnych programów czy usług – bezpłatne, dostępne dla wszystkich zainteresowanych, prowadzone w przyjaznej atmosferze, bez rygorów obecnych w szkołach i innych instytucjach formalnej edukacji – są atrakcyjną propozycją zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób starszych. W przypadku programowania uczenie się przez zabawę, eksperymentowanie i dzielenie się z innymi często przynosi szybkie efekty, może więc doskonale sprawdzić się w ofercie edukacyjnej bibliotek.

Dzięki pozyskanemu przez chełmską książnicę sprzętowi z projektu „Kodowanie w bibliotece”, naukę podstaw programowania można uatrakcyjnić wykorzystując nowoczesne pomoce edukacyjne, takie jak roboty czy gry planszowe, co też trenowali bibliotekarze podczas szkolenia. Gra Scottie Go! umożliwia prowadzenie ciekawych zajęć bez komputera, za to z tabletami, w formie zabawy i z elementami rywalizacji. Z kolei robot Photon to nowoczesna innowacyjna zabawka edukacyjna, z którą można prowadzić warsztaty dla najmłodszych dzieci (od 5. roku życia) i stopniowo zwiększać poziom trudności. Na zajęciach z kodowania można również, jak przekonywała p. Gomułka, wprowadzać elementy zabaw ruchowych z wykorzystaniem maty edukacyjnej, kolorowych kubków oraz specjalnych fiszek.

mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc2013