26 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śl. odbyło się spotkanie klubu czytelniczego „PoczytajMy o DOMach”, w którym uczestniczyły uczennice Szkoły Podstawowej nr 2, uczęszczające jednocześnie na wolontariat w chełmskiej bibliotece: Maja Fidler, Patrycja Górnik, Karolina Pastwa, Maja Sikora oraz Wiktoria Szopa.

Zajęcia biblioteczne przybliżyły uczennicom zasady zrównoważonego rozwoju miast, takie jak: inwestycje w transport zbiorowy, utrzymanie ładu architektonicznego, zaspokajanie potrzeb różnych grup społecznych, wykorzystywanie energii odnawialnej. Następnie członkinie klubu czytelniczego wskazały konkretne rozwiązania do zastosowania w naszej miejscowości, tak żeby mogła się ona rozwijać w sposób zrównoważony. Wolontariuszki zapoznały się także z książką „Domy” C. Ellis, którą wykorzystają podczas prowadzonych przez nie zajęć z młodszymi dziećmi.

„PoczytajMy o DOMach, czyli Dobre Opowieści o Mieszkańcach” to program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z Fundacją Habitat for Humanity w ramach BUILD Solid Ground. Jest to program edukacyjny, który ma za zadanie ukazać, jak uczynić miasta bardziej otwarte, bezpieczne, przystępne cenowo, tak by zapewnić dostęp do praw własności i podstawowych usług dla wszystkich mieszkańców.