Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śląskim zakwalifikowała się do ogólnopolskiego projektu Mała Książka - Wielki Człowiek, skierowanego do trzylatków i ich rodziców, a realizowanego przez Instytut Książki. Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.

Trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą,
a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów,
pięknie zilustrowanym przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek.
Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego
Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem
potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Wyprawki Czytelnicze czekają na trzylatki w 3 tysiącach bibliotek publicznych w całej Polsce. Listę Bibliotek zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj:

Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.