Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie Śl. rozpoczęła świętowanie XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, którego hasło w tym roku jest: „(Do)wolność czytania”, od warsztatów komiksu i ilustracji prowadzonych przez Szymona Teluka.

Celem zajęć, na których 10 maja zjawili się uczniowie piątej i szóstej klasy z SP nr 1, a także trzeciej klasy gimnazjum z SP nr 2, było zapoznanie uczestników ze sztuką z pogranicza plastyki, literatury, filmu, rozwój ich wyobraźni, kreatywności oraz poszerzenie zainteresowań kulturalnych dzieci i młodzieży. Warsztaty obejmowały więc swoim zakresem tematycznym: ilustrację, literaturę, komiks, film animowany, kino i inne sztuki wizualne.

Podczas zajęć z ilustracji prowadzący omówił znane uczniom postacie z komiksów oraz filmów animowanych, które zaproponowali, odnajdując różnice pomiędzy różnymi typami bohaterów fikcyjnych. Następnie rysownik pokazał jak w prosty sposób narysować anatomicznie własną postać i omówił zasady jej wymyślania: biografię, okoliczności powstania, cechy charakteru, atrybuty, kostium, rysy twarzy. Na koniec każdy z uczestników wymyślał własnego bohatera, a następnie rysował go krok po kroku, wykorzystując w tym celu elementy karykatury i stylizacji humorystycznej.

Drugi warsztat przedstawiał historię komiksu, różne rodzaje kadrów, onomatopei komiksowych oraz dymków – od wstążek aż po napisy na koszulkach. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak zapisać dźwięk w komiksie, aby rysunek krzyczał lub szeptał, a także co to są rynny, ikonki, montaż i scenariusz. Prezentacja obejmowała również przykładowe komiksy z min. Garfieldem czy Fistaszkami. Prowadzący na żywo narysował przykładowy komiks, a następnie indywidualnie pracował z każdym z uczestników w części praktycznej. Warsztaty były oparte na zabawie oraz ćwiczeniach grupowych i z pewnością na długo pozostaną w pamięci młodych adeptów komiksu.

Szymon Teluk to rysownik, karykaturzysta, malarz, autor komiksów, wykładowca Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadzi zajęcia z malarstwa, komiksu, ilustracji, rysunku koncepcyjnego i anatomicznego. W ostatnich latach przeprowadził warsztaty tematyczne w ok 200 miejscowościach w Polsce. Wzięło w nich udział ponad 7000 uczestników z Polski, Czech, Niemiec, Ukrainy. Jako ilustrator i autor komiksów współpracuje głównie z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy, a także stron internetowych. Od 1995 roku aktywnie działa jako karykaturzysta rysując w terenie, jak również podczas pokazów rysowania na żywo.