Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest na całym świecie 2 kwietnia, w dzień urodzin H. Ch. Andersena (w tym roku wypadł on w Poniedziałek Wielkanocny). Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Chełmie zorganizowała konkurs plastyczno-literacki, którego finał odbył się w pierwszy poświąteczny poniedziałek, tj. 9 kwietnia.

Święto książki dla dzieci rozpoczęło się od spotkania z mysłowicką pisarką, poetką, blogerką – Gabrielą Kotas, która już po raz kolejny odwiedziła chełmską bibliotekę. Przedstawiła ona dzieciom swoje książki dedykowane najmłodszym czytelnikom - tomiki poezji: " Gabrysia dzieciom" oraz "Misie - Gabrysie", a także zbiór opowiadań "Lekcje przyjaźni". Jest to zbiór historyjek opowiadających o Pawełku i jego wiernym przyjacielu - piesku Mikusiu. Ilustracje do książeczki wykonały dzieci z różnych szkół w Polsce, inspirowane fragmentami czytanych przez autorkę na spotkaniach autorskich opowieści.

W drugiej części wręczono nagrody oraz pamiątkowe dyplomy laureatom „Andersenady”. W kategorii plastycznej I miejsce, za piękne prace przestrzenne do baśni „Calineczka” oraz „Królowa Śniegu”, zdobyli ex aequo bracia bliźniacy Piotr i Paweł Madeja z SP nr 2. II miejsce przyznano oryginalnej pracy Dawida Piekorza z SP nr 1, który wykorzystał w przedstawieniu „Brzydkiego kaczątka” prawdziwe pióra. III miejsce wywalczyła ilustracja (tej samej baśni) według pomysłu Magdaleny Kępy z SP nr 1, a wyróżnienie Nadji Maćkowiak z SP nr 2. W kategorii literackiej jury postanowiło przyznać jedno wyróżnienie, które otrzymała baśń Mateusza Smoleja z SP nr 2. Młody literat wykazał się w niej znajomością wielu baśni Andersena, które potraktował jednak twórczo – znani już czytelnikowi bohaterowie przeżywają nowe, niezwykłe przygody, które ujawniają wielką wyobraźnię autora i oryginalne podejście do tematu. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez GBP w Chełmie Śl.