Dzień Górnika 2022

W ubiegłą środę (7 grudnia) chełmscy bibliotekarze wraz z uczniami klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie Śl. czytelniczo świętowali tegoroczną Barbórkę.

Podczas zajęć bibliotecznych dzieci stały się widownią obrazkowego teatrzyku kamishibai zatytułowanego Legenda o Skarbniku. Kamishibai to tradycyjna technika opowiadania historii za pomocą ilustracji, wywodząca się z Japonii. Polega ona na wsuwaniu obrazków, wykonanych na kartonowych planszach, do małej, płaskiej, częściowo otwartej skrzynki, która pełni rolę sceny. Technika ta jest nieco podobna do teatru marionetkowego, w którym jednak miejsce lalek zajęły ilustracje. Dzięki nim maluchy z przejęciem śledziły losy małego, ale odważnego i uczciwego Jorgusia, któremu w trudnych chwilach, podczas pracy na dole, z pomocą przyszedł sam duch opiekuńczy kopalń – Skarbnik. W dalszej części warsztatów uczniowie odpowiadali na pytania do wysłuchanego tekstu, za co wszyscy też otrzymali nagrody w postaci kolorowych zakładek, podziwiali rzeźby wykonane w węglu, a nawet mieli okazję przymierzyć górnicze czako, czyli czapkę, będącą częścią oficjalnego munduru górniczego, z piękną kup – godłem górniczym, składającym się tradycyjnie z pyrlika (młotka) oraz żelazka (krótkiego kilofa).