Artystka w bibliotece

16 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chełmie Śl., w ramach obchodów XIX Tygodnia Bibliotek, odbywającego się w tym roku pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”, odbyło się spotkanie autorskie nagradzanej pisarki powieści obyczajowych dla kobiet – Danuty Noszczyńskiej. Jest to prawdziwa kobieta orkiestra, ponieważ oprócz literatury, zajmuje się również sztukami plastycznymi, reżyserią, pisaniem scenariuszy sztuk teatralnych oraz tekstów piosenek.

Spotkanie rozpoczął krótki seans filmowy, podczas którego autorka w dowcipny sposób opowiadała o sobie i swojej twórczości. Okazało się, że pochodzi ona (i mieszka do dziś) z pobliskiego Jelenia, a w pracy zawodowej bardzo wspiera ją mąż, również obecny na spotkaniu z chełmskimi czytelnikami. Noszczyńska znana jest z tego, że nie pisze wielotomowych cykli, dlatego dużym zaskoczeniem była informacja, że jej najnowsza książka pt. „Pola. Wnuczka wariatki” jest pierwszym tomem trylogii. Pisarka, jak w innych swoich powieściach, i tym razem przemyca do literatury kobiecej wiele niełatwych wątków społecznych lub psychologicznych, które wzbogacają jej twórczość, a także skłaniają czytelników do głębszej refleksji.