Kryminał w bibliotece

9 maja Gminną Bibliotekę Publiczną w Chełmie Śląskim odwiedziła autorka poczytnych kryminałów – Hanna Greń, znana z takich serii jak: „W Trójkącie Beskidzkim”, „Polowanie na Pliszkę”, „Śmiertelne wyliczanki” oraz cyklu książek o prywatnej detektyw Dionizji Remańskiej.

Z wykształcenia pisarka jest ekonomistką, do 2014 roku była właścicielką biura rachunkowego i dopiero na rok przed emeryturą wydała swoją pierwszą powieść. Pasjonuje się kryminalistyką, mąż – emerytowany policjant – jest pierwszym recenzentem jej książek. Wszystkie jednak historie i postacie znane z powieści Greń są wyłącznie wytworem bujnej wyobraźni autorki. Podczas spotkania w chełmskiej bibliotece można było się także dowiedzieć, że pisarkę ciekawią przede wszystkim emocje, motywacja, podłoże psychologiczne bohaterów, chce pokazać ich złożoność oraz głębię, a przy okazji przełamać schemat policjanta – samotnego wilka, na rzecz policjanta – męża, ojca, sąsiada. Niekoniecznie czuje przy tym potrzebę epatowania w swojej twórczości drastycznymi opisami oraz szczegółami anatomicznymi obrażeń ofiar przestępstw. Ciekawostką jest fakt, że autorka bardzo lubi koty, choć ze względu na alergię męża nie posiada żadnego zwierzaka. Spotkanie autorskie zakończyło się sesją zdjęciową, rozdawaniem autografów, istniała także możliwość zakupu kryminałów pisarki, także najnowszego (wydanego 4 maja), zatytułowanego „Gasnące światło”.