Zaproszenie na spotkanie autorskie

 

O AUTORZE

Rafał Ryszka – rocznik 1975; zawodowo pedagog i nauczyciel w szkole specjalnej. Jego rodzina wywodzi się z bezpośrednich okolic Chełmu Śląskiego, Mysłowic i Bierunia, a on sam pochodzi z Tychów. Tutaj spędził 18 lat swojego życia, a po nich podjął studia we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska założył rodzinę i rozwijał się zawodowo oraz działał społecznie w różnych organizacjach pozarządowych. Prywatnie jest żonaty i ma dwójkę rezolutnych – prawie dorosłych dzieci. Od 14 lat mieszka w Niemczech.

 

O KSIĄŻCE

Akcja powieści dzieje się w Altberun i Tichau na Górnym Śląsku. Rzeczywistość tutaj w tym czasie stała się przerażająco niemiecka. Gefreiter Henryk/Heinrich/Hajnel Krawietzki, prosty żołnierz z Tychów dostaje trzytygodniowy urlop zdrowotny i przyjeżdża do domu z frontu na wschodzie. Jest ranny i ma się tutaj podleczyć. Na zapleczu wojny życie wydaje się toczyć swoim rytmem: w Bieruniu dziesiątki ludzi pracują przy wojennej produkcji, mieszkańcy widzą dymy nad Babicami, a hasło „Auschwitz” budzi strach, niepokój i niepewność, ale jeszcze nie grozę. Wydłużają się listy poległych i zaginionych na frontach. I w tej scenerii dochodzi do morderstwa – w niejasnych okolicznościach zostaje zabita kuzynka Krawietzkiego, tytułowa Fraulein Cecylia Broll, pracownica fabryki dynamitu LIGNOZA. A była to nietuzinkowa Ślązaczka, co wychodzi podczas prywatnego śledztwa kuzyna.

 

Więcej o książce i autorze: www.tajemnicabroll.wordpress.com

 

Opis kobiecego stroju śląskiego z okolic Chełmu Śląskiego autorstwa p. Rafała Ryszki: www.tajemnicabroll.wordpress.com/2021/04/08/zopaski-kabotki-spodnice-i-korale-czyli-kobiecy-stroj-slaski-z-okolic-chelmu-slaskiego

A+